Üniversiteler

Üniversite Şehir Açıklama
Uluslararası Travnik Üniversitesi Travnik Saraybosna ile arasında 90 km olan Travnik, Bosna Hersek ülkesinin…
Zenica Üniversitesi Zenica Bosna Hersek yükseköğretim için devlet yönetimi tarafından alınan…
Mostar Üniversitesi Mostar Mostar Üniversitesi 1977 yılın kurulmuş ve sonrasında modern bir…
Saraybosna Üniversitesi Saraybosna Geniş kapsamlı fakültelerinde verdiği Avrupa standartlarındaki…
Tuzla Üniversitesi Tuzla 1958 yılında yüksekokul olarak eğitime başlayan Tuzla…

Bosna-Hersek, Avrupa’nın kalbinde yer alan bir ülkedir. İki ana etnik gruptan oluşur: Boşnaklar ve Hırvatlar. Her iki etnik grup da 1990’larda Yugoslavya’dan bağımsızlık için savaştı. Bağımsızlık kazandıktan sonra iki etnik grup birlikte demokratik bir ülke kurmak için çalıştılar. Maalesef Balkan savaşları Bosna-Hersek’in altyapısını harabeye çevirdi. Ancak her iki etnik grup birlikte çalıştığında işlevsel bir ulus kurabilirler.

Her üniversite yeni genç ulusu eğitmek için savaştan sonra kuruldu. Üniversiteler, aydınların bir araya gelip siyaset tartışabilecekleri bir ortam sağladıkları için Bosna Hersek’teki ilk etkili kurumlardan biriydi. Şu anda her üniversitenin hem yerli hem de uluslararası öğrencilerden oluşan çok çeşitli bir öğrenci topluluğu vardır. Bu öğrenciler Bosna-Hersek’in her yerinden ve sınırlarının ötesinden bu üniversitelere katılmak için geliyorlar. Birçok uluslararası kuruluş bu öğrencilere Bosna Hersek’te geçirdikleri süre boyunca destek oluyor.

Bosna Hersek’teki birçok üniversite farklı çalışma alanlarını öğretmeye odaklanıyor. Çoğu mühendislik ve matematiğe odaklanır, ancak bazıları veterinerlik bilimleri, veterinerlik tıbbı, veteriner farmakolojisi, veterinerlik biyolojisi, gıda bilimi ve teknolojisi, agronomi, tarım ekonomisi, hayvan yetiştiriciliği ve genetik, bankacılık, işletme, inşaat mühendisliği, bilgisayar bilimi alanlarında da dereceler sunar. , kontrol sistemleri mühendisliği, inşaat mühendisliği, mutfak sanatları, diş hekimliği, eğitim, elektrik mühendisliği, çevre mühendisliği, ormancılık yönetimi, jeoloji, sağlık yönetimi, hukuk çalışmaları yönetimi, kitle iletişim çalışmaları yönetimi, tıp çalışmaları yönetimi, eczane çalışmaları yönetimi, psikoloji çalışmaları yönetimi , spor işletmeciliği ve turizm işletmeciliği. Bu üniversitelerin çeşitli araştırma merkezleri ve profesyonel fakülteleri vardır.

Bosna-Hersek yeniden bağımsız bir ulus olma yolunda büyük ilerleme kaydediyor. Yüzyıllar boyunca diğer ulusların kontrolü altında kaldıktan sonra yeniden kendi ayakları üzerinde durmaya hazırlar. Her üniversite, Bosna ve Hersek’in her yerinden zeki insanların bir araya gelip siyaset tartışması için bir yer sağlar. Bu, Bosna-Hersek’in Sırbistan ile yaklaşık 20 yıllık bir savaşın ardından halkını birleştirmesinin bir yoludur.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!